aktualizované: 19.11.2018 12:02:20 

CHESTER Z CHOTÁRA                                                    MUCHA      

články - articles
Psíčkari v Gbeloch dobojovali
zdroj článku http://www.ezahorie.sk

Krásny slnečný deň, dobrá nálada a pretekárske nadšenie. Tak sa dá hodnotiť záverečný pretek XIII. ročníka Záhoráckej zimnej ligy kynológov (ZZLK), ktorý sa konal 27.2.2010 na cvičisku Kynologického klubu v Gbeloch.

 Tomuto záverečnému preteku však predchádzali tri kolá, ktoré sa konali na cvičiskách v Senici – Čáčove (obranársky pretek v 11/2009), v Skalici (stopársky pretek v 12/2009) a v Jablonici (stopársky pretek v 01/2010).

 Dňa 23.1.2010 sa na Kynologickom cvičisku Združenia KYNOLÓGIA JABLONICA konalo 3. kolo XIII. Ročníka Záhoráckej zimnej ligy kynológov (stopársky pretek).

Mrazivé zimné slnečné ráno vítalo pretekárov 3. kola ZZLK. Pretekov sa zúčastnilo celkovo 15 súťažiacich – psovodov so svojimi psami z Jablonice, Senice, Holíča, Brezovej pod Bradlom a Bratislavy. Pretekalo sa v kategóriách SVV a SMP. Výkony posudzoval rozhodca pán Jančiček.

Po úvodnej prezentácii a veterinárnej kontrole nasledovalo losovanie štartovných čísiel. Všetko prebiehalo v príjemnej atmosfére v zmysle platného Skúšobného poriadku ZŠK SR.

Pred pretekmi perinbabka uštedrila bohatú snehovú nádielku Záhoriu, no i napriek tomu podávali psy krásne výkony a už vôbec nehovoriac o malých plemenách, ktoré všetkých milo prekvapili svojimi peknými výkonmi.

Stopy prebiehali na skok od cvičiska na poliach v podhorí Malých Karpát za pomerne nízkych teplôt (cca -7°C) s výdatnou snehovou nádielkou.

Najlepšiu stopu v kategórii SVV (98 bodov) dosiahol Ľubomír Auxt so psom NO GINO z Podskalky a v kategórii SMP (96 bodov) dosiahla Bc. Jana Hamerlíková so sučkou MB DESA Malé uško. Počas priebehu disciplíny Stopy sa na cvičisku pripravovalo občerstvenie (chutný guláš, klobásy, čaj a káva), ktorými sa po stopách všetci občerstvili a pokračovalo sa disciplínou Poslušnosť. V priebehu poslušnosti sa na súťažiacich usmievalo slniečko a  všetci húževnato bojovali do posledného cviku, až potom bolo rozhodnuté o poradí.

VÝSLEDKY STOPÁRSKEHO PRETEKU:

Kategória SVV

1.miesto - Ľubomír Auxt so psom NO GINO z Podskalky Slovakia (KK Čáčov) - A 98  B 98

2.miesto - Dáša Baňárová so psom Angl. špringer španiel CHESTER Z chotára (KŠK Pezinok) - A 98 B 96

3.miesto - Peter Dubnička so psom NO ELEN z Podskalky Slovakia (KK Barvínek)

 Kategória SMP

miesto - Bc. Jana Hamerlíková so sučkou MB DESA Malé uško (ZKJ Jablonica)

miesto - MVDr. Ján Hamerlík so sučkou MB ALKA Malé uško (ZKJ Jablonica)

miesto - Martina Mihelová so psom Kern-teriér RIKI (ZKJ Jablonica)

 

Záver zimnej ligy už tradične končil obranárskym pretekom, ktorý organizoval Kynologický klub Gbely. Deň pred pretekom to vyzeralo na upršané počasie, ale záverom zimnej ligy prišla jar. Bol krásny slnečný deň a už toto sľubovalo, že vyvrcholenie zimnej ligy bude nielen pre pretekárov, ale bude aj zážitkom pre divákov a priaznivcov kynológie. Prezentovalo sa 17 pretekárov, z čoho bolo 14 v kategórii SVV1, 1 pretekár podľa IPO1, 2 pretekári podľa SMP1 a 1 pretekár podľa SMP2. Rozhodoval p. Kadlecaj a figurantmi boli páni Adamčík a Prokop.

 

Podľa propozícií sa zo štyroch pretekov (dvoch stopárskych a dvoch obranárskych) započítava o víťaza ročníka najlepšie bodové hodnotenie z jedného stopárskeho preteku a jedného obranárskeho preteku. Po troch pretekoch na čele bola Dáša Baňárová s eng. springer spanielom Chesterom z Chotára, mala 376 bodov. O jeden bod menej, 375 bodov, mal Ľubomír Auxt s NO, Ginom z Podskalky Slovakia. V poslednom preteku v Gbeloch však získali body Dáša Baňárová  183 bodov (P=96,O=87), Ľubomír Auxt 180 bodov (P= 97, O=83). V obrane posledného preteku mali obidvaja rezervy.

Štvrtý, záverečný pretek však doniesol zmenu v súťaži o najlepšieho obranára. Lepšie bodové hodnotenie ako doterajší pretekári mali Zuzana Sido s NO Cash Betkin dvor, 193 bodov (P=98,O=95), ktorá sa umiestnila na prvom mieste, Helena Pavlíková Gičová s NO Ugo Betkin dvor, 184 bodov (P=91. O=93) druhé miesto, ale aj Alena Krchňáková s NO, Ozzy Majorov háj 184 bodov (P=93, O=91) tretie miesto vo štvrtom preteku a teda aj titul NAJLEPŠÍ OBRANÁR získala Zuzana Sido s NO Cash Betkin dvor s najlepším bodovým hodnotením 193 bodov, získaných v obranárskom preteku v Gbeloch.

 NAJLEPŠÍM STOPÁROM XIII. ročníka ZZLK je Ľubomír Auxt s NO Gino z Podskalky Slovakia,  ktoré získal na stopárskom preteku v Skalici.

 

Víťazom XIII. ročníka Záhoráckej zimnej ligy kynológov je Dáša Baňárová s eng. springer spanielom Chesterom z Chotára s 377 bodmi. Do tohto bodového hodnotenia sa započítavajú body, ktoré dvojica získala na stopárskom preteku v Jablonici (194) a obranárskom preteku v Gbeloch (183).

 

Pretekári s trvalým bydliskom na Záhorí súťažili o titul MAJSTER ZÁHORIA. Majstrom Záhoria v športovej kynológii pre rok 2009 je Ľubomír Auxt s Ginom z Podskalky Slovakia. 

 

Aj tento ročník Záhoráckej zimnej ligy kynológov určite pomohol pretekárom v príprave na nové výcvikové obdobie v pripravenosti na rok 2010. Mohli si nielen nechať skontrolovať rozhodcom cviky v svojej kategórii, ale aj stretnúť sa s priateľmi, ktorí sa venujú kynológii. Tento ročník bol výraznejší aj tým, že sa Záhorácka zimná liga kynológov dostáva do povedomia vrcholným predstaviteľom Trnavského samosprávneho kraja. Okrem poskytnutia finančných prostriedkov, pri záverečnom vyhodnotení ceny odovzdávali p. Rastislav Caletka - zástupca primátora mesta Holíč, v zastúpení p. Mgr. Zdenka Čambala podpredsedu trnavského samosprávneho kraja a p. Ing. Jozef Hazlinger primátor mesta Gbely a poslanec trnavského samosprávneho kraja. Spestrením preteku bolo aj vystúpenie mladých spevákov Mária Fiantoka, účastníka televíznej relácie MiniTalent a Zuzky Pochylej, ktorí spríjemnili prestávku svojim vystúpením.

 

Záverom mi zostáva poďakovať za spoluprácu všetkým, ktorí sa aktívne podieľali na úspešnom priebehu XIII. ročníka Záhoráckej zimnej lige kynológov, za pomoc, ktorú poskytli sponzori na ocenenie nielen úspešných pretekárov ale aj priebehu pretekov. Taktiež chcem poďakovať rozhodcom pánom Rúžičkovi, Adamuščinovi, Palcovi, Jančičekovi a Kadlecajovi, figurantom pánom Mecnerovi, Prokopovi a Adamčíkovi, ako aj pretekárom za ich účasť a predvedené výkony a teším sa na stretnutie na pretekoch v rámci XIV. Ročníka Záhoráckej zimnej ligy kynológov.

 

 

Ján Bolebruch, Kynologický klub Gbely

MVDr. Ján Hamerlík, Združenie Kynológia Jablonica.


Obranársky pretek Senica - Čáčov

28. novembra 2009

článok zo stránky http://www.vycvik-psov.sk9

 Na konci novembra sa v kynologickom klube Senica-Čáčov uskutočnil pretek v kategóriach IPO a SVV. Jednalo sa o prvé kolo 13. ročníka Zimnej záhorackej ligy, ktorá sa tento rok otvárala obranárskym pretekom. Po minuloročnom organizačnom úspechu stopárskeho preteku, sa kynológovia opäť s veľkým elánom pustili do organizácie, ktorú pre tento rok vylepšili o priaznivejšie počasie.

imageimage 

Pretekárov bolo veru neúrekom zo všetkých možných kútov Slovenska, od Úľan nad Žitavou, cez Chorvátsky Grob, Trenčína, domácej Senice, Malaciek, až po pretekárov z Českej republiky. Spolu sa rozhodlo zmerať si svoje sily 25 pretekárov v obidvoch kategóriach. V kategórii SVV sa pretekalo len podľa prvého stupňa skúšky, čiže SVV 1, v kategórii IPO to bolo o niečo pestrejšie, a pretekalo sa podľa skúšobného poriadku všetkých troch skúšobných stupňov. Kategóriu SVV rozhodoval môj otec, Viliam Ružička, a kategóriu IPO Jožko Adamuščin. Rady rozhodcov sa nám tento rok rozšírili o pár nových "kusov", kde pre Jožka bol domáci pretek jeho premiérovým. Z môjho pohľadu sa v obidvoch kategóriach strtli na pľace dvaja výborní rozhodcovia... síce jeden už známy a "ostrieľaný", druhý ešte len začínajúci, ale obidvaja prísnym okom sledovali predvedené výkony, a tie prísne a spravodlivo hodnotili. Poukázané bolo na všetky nedostatky, dôraz sa kládol najmä na prejav a nasadenie pri vykonávaní jednotlivých cvikov, a samozrejme aj na presnosť ich vykonania. 

Čo sa týka poslušností, tak často sa v poslednej dobe stretávam na pretekoch s tým, že hoci svetový trend sa uberá smerom presného, rýchleho a predovšetkým radostného vykonávania jednotlivých cvikov, tak u nás akokeby pretekári ukazovali opak... pomalé, nepresné, neochotné, často so strachovými prejavmi.

Z poslušností v kategórii SVV, tam ma zaujali najmä dve dvojice, a to pani Dáša Baňárová so psom Chester z Chotára, ktorí ukázali krásny vzájomny kontakt, radosť z práce, energickú a pomerne presnú poslušnosť. Spoločne dosiahli 91 bodov. Pomyselný klobúk treba sňať už len preto, že sa jedná o špringšpaniela, čiže pre "náš" šport netradičné pretekajúce plemeno, ktorí ukázali, že je sa na čo pozerať nielen na poslušnosti, ale aj na obrane. Druhou dvojicou, ktorá ma na poslušnosti SVV zaujala, bola Renáta Markovičová so psom Agbar Aneri Slovakia, ktorá síce mala bodovo nízku poslušnosť, avšak veľmi energickú a s radostným prejavom.

imageimage 

Z poslušností v kategórii IPO by sa patrilo vyzdvihnúť dve poslušnosti - a to už známych pretekárok - Daši Minárikovej so psom Ford z Hnědej skály a Sandry Hinerovej so sučkou Angella Betkin dvor. Obidve síce dosiahli bodovo nízke ohodnotenie - 77 bodov, a to kvôli hrubým chybám pri jednotlivých cvikoch. Avšak predviedli veľmi pekné, živé, energické poslušnosti, v ktorých ukázali radosť z práce, rýchlosť a sústredenosť na psovoda počas celej poslušnosti.

imageimage 

Obrany figurovali prvú časť Dežko Mecner a druhú časť David Prokop. Tu bol najväčším problémom prieskum terénu a obiehanie zátarasov, psi boli často dezorientovaní a nesústredení. V kategórii SVV najlepšiu obranu predviedla dvojica Dáša Baňárová so špringšpanielom Chester z Chotára. Keby je pohár za najsympatickejšiu dvojicu preteku, títo dvaja by boli jednoznančí víťazi. 

imageimage 

V kategórii IPO najlepšiu obranu predviedla dvojica Daša Mináriková so psom Ford z Hnědej skály. Pes predviedol veľmi pekný a rýchly prieskum terénu, kvalitné plné a pevné zákusy, výbornú bojovnosť ako aj razanciu, za čo boli ocenení 97 bodmi. Druhou obranou, ktorá stála za povšimnutie, bola obrana Angelly Betkin dvor, ktorá po počiatočnych problémoch pri prieskume terénu predviedla veľmi peknú obranu, kde svoje chyby vyvážila najmä vynikajúcou razantnosťou a bojovnosťou.

imageimage 

Keďže sa jednalo o obranársky pretek, v záverečnom vyhodnotení sa odmeňovali nielen celkoví víťazi oboch kategórii, ale oceňoval sa aj najlepší obranár preteku. Celkovým víťazným obranárom sa stal Ford z Hnědej skály so psovodokou Dašou Minárikovou, ktorí v tejto disciplíne získali známku výborná s počtom bodov 97.

imageimage 

Víťazmi sa stali:

Kategória SVV:

Meno psovoda  Meno psa
Celkový počet bodov a umiestnenie
 Dáša Baňárová Chester z Chotára  91, 91 = 182 b, 1. miesto
 Ľubomír Auxt Dino z Podskalky  94,85 = 179 b, 2. miesto
 Daniela Nagyová  Baileys Betkin dvor 89,85 = 174 b, 3. miesto

 image

 Kategória IPO:

Meno psovoda  Meno psa
 Celkový počet bodov a umiestnenie
Daša Mináriková Ford z Hnědej skály 77, 97 = 174 b, 1. miesto
Eduard Bartoň Rebel Barnero 86, 82 = 168 b, 2. miesto 
Alexandra Hinerová Angella Betkin dvor 77, 87 = 164 b, 3. miesto

 imageimage

Konečné ďakujem je potrebné povedať najmä organizátorom, ktorí sa výborne postarali o "pohodlie" všetkých pretekárov, ako aj rozhodcom a figurantom za ich výkony, a predovšetkým aj pretekárom za ich hojnú účasť. Bez nich všetkých by sa tento pretek nemohol uskutočniť. Na záver už zostáva len tešiť sa na ďalší ročník.

 Pretek z pohľadu rozhodcu a organizátora, Jožka Adamuščina (zdroj www.barnero.dogweb.cz)

Dňa 28. 11. 2009 sa v Senici-Čáčove uskutočnilo 1. kolo ZZLK 2009/10. Ako mnohí z Vás vedia, ZZLK je skratka Záhoráckej Zimnej Ligy Kynológov. Je to štvorkolový pretek pozostávajúci z dvoch obranárskych a dvoch stopárskych kôl. V Čáčove to bolo tenkoraz obranárske kolo, ktoré pozostávalo z disciplíny poslušnosť a disciplíny obrana a to v kategóriách IPO a SVV. Obidve kategórie sa vyhodnocovali samostatne a na záver sa vyhlásilo aj celkové umiestnenie bez rozdielu kategórii a najlepší obranár.. Podľa národného skúšobného  poriadku posudzoval p. Ružička, kategóriu podľa medzinárodného skúšobného poriadku IPO som posudzoval ja. Bol to môj prvý pretek v úlohe rozhodcu. Posúdenie môjho výkonu nechám na tam prítomných pánov rozhodcov, pretekárov a divákov.
Na pretek sa prihlásilo 25 pretekárov z Pezinka, Chorvátskeho Grobu, Bratislavy, Trenčína, Senice, Úľan nad Žitavou, Smolinského, Šaštína Stráže, Malaciek, Jablonice ale aj pretekáry z Českej republiky.
Čo sa týka disciplíny poslušnosti, bola podľa mňa na dosť nízkej úrovni. Za zmienku stojí snáď výkon sučky sl. Hinerovej pre jej radostný prejav a úžasný temperament. Táto dvojica pretekala prvý raz v kategórii IPO 3. Škoda niekoľkých dosť závažných chýb, či už zo strany psa ale aj psovoda, z ktorých som bol dosť prekvapený, nakoľko na tomto preteku práve pred rokom v poslušnosti priam excelovali. Aj tak si však myslím a dúfam, že v osobe Sandry sa skrýva svetlá budúcnosť slovenskej kynológie. Ďalšou zaujímavou dvojicou bola sl. Minaríkova s nemeckým ovčiakom Ford z Hnedej skály. Veľmi peknú a uhladenú poslušnosť s peknými reakciami pri polohách pokazilo niekoľko hrubších chýb, súvisiacich s nevhodne riešeným časovaním formy. Ako som už napísal, tieto dva výkony sa mi páčili z hľadiska nasadenia a celkového prejavu, avšak z bodového hľadiska aj ony boli menej ako priemerné. Najviac bodov v poslušnosti obdržal p. Bartoň s nemeckým ovčiakom Rebel Barnero. Bola to jedna z ich asi najlepších poslušností, ktorej však chýbala väčšia radosť a sústredenosť. Výsledkom bolo 86 bodov.
Taktiež v obrane sa psovodi nevyvarovali viacerých zbytočných hrubých chýb. Už úvodné obrany dopadli rozpačito, keď hneď obrana prvej dvojice bola „Ukončená“ pri vystavení a vyštekaní, keď sučka opustila figuranta pred povelom na príchod psovoda k zátarasu. Vzápätí ďalšia dvojica bola pre prejavenú povahovú slabosť psa diskvalifikovaná. Veľmi pekný a razantný „kontrolák“ mala sučka belgického ovčiaka Angella Betkin dvor slečny Hinerovej, ktorá hoci sa zrazila s figurantom, zotrvala a nepoľavila vo výbornom zákuse a cvik dokončila na výbornú. O niečo horšie to bolo s celkovým hodnotením jej obrany, keď sa najväčších chýb dopustila v ovládateľnosti pri vyhľadaní figuranta a pri doprovodoch. Navyše psovod použil zbytočne naviac povely pri korekcii, čo malo za následok ešte horšie bodové ohodnotenie. Nehľadiac na body, bola to veľmi sympatická a razantná obrana. V mojich očiach mal veľmi peknú obranu Ford sl. Minaríkovej, za ktorú by sa nemuseli hanbiť na žiadnych kvalifikačných pretekoch. Tejto dvojici som zadal známku výborná a ohodnotil ju 97 bodmi.
Aby som nezabudol pochváliť figurantov! Na technickej časti figuroval p. Mecner, kontroláky robil p. Prokop. Myslím si, že až na dve výnimky, boli s ich výkonmi spokojní všetci pretekári. Ono, chybička sa občas pritrafí. Určite to nebolo schválne a nechávam na posúdenie prítomných divákov, či boli tieto výhrady oprávnené. Ja sám som prvú chybu nezaregistroval. A druhú? To zrazenie sa na kontroláku v ničom neovplyvnilo ďalší výkon. Možno ešte vyzdvihlo povahové črty zvieraťa, aj keď samozrejme radosť z toho nemal nikto. Na pretek takejto kategórie to boli určite výborní figuranti. Veď jeden každoročne figuruje slovenské kvalifikačky a figuroval aj časť majstrovstiev sveta a druhý figuroval napríklad majstrovstvá Anglicka. Rád by som ešte spomenul, že obidvaja figuranti sa po preteku zriekli svojho honoráru, za čo by som im chcel v mene poriadajúcej organizácie poďakovať.
Hoci som SVV neposudzoval a ani som nevidel všetkých pretekárov, nedá mi nespomenúť výkon p. Baňárovej s anglickým špringeršpanielom Chester z Chotára. Jeho temperament, radosť z výkonu a vzťah s „paničkou“ by mohol závidieť hociktorý z prítomných pretekárov a ich zverencov.

Jozef Adamuščin

:: HORE::

TOPlist